ترکیب شورا بعد از انتخابات مجلس؛ وضعیت برد ـ برد برای شهردار تهران

به گزارش خبرچین به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه شهری ـ وزن سیاسی دو عضو شورای شهر که در نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی شده‌اند بسیار مهم است و دو نقطه مقابل هم هستند. نبود هر کدام می‌تواند اوضاع سیاسی شورا را دگرگون کند. تنها در صورتی که هر دو عضو شورا به مجلس راه پیدا کنند می‌توان گفت که فرقی در اوضاع سیاسی شورای شهر به وجود نمی‌آید.
 
جناح‌های حاضر در شورای شهر تهران هرچند به راحتی قابل تفکیک نیستند اما به طور کلی به دو گروه حامیان شهردار تهران و منتقدان او تقسیم می‌شوند. حامیان شهردار را اصلاح‌طلبان و سه عضو دیگر ( مرتضی طلایی، معصومه آباد، علیرضا دبیر) تشکیل می‌دهند. در مقابل این افراد تقریبا بقیه اعضای شورا را منتقدان شهرداری یا حامیان دولت تشکیل می‌دهند.
 
دوست واقعی همه جا به کار می‌آید
مرتضی طلایی از دوستان محمدباقر قالیباف و یکی از حامیان او در شورای شهر تهران است. او که پیش از این در زمان فرماندهی قالیباف در پلیس کشور، فرمانده پلیس تهران بود سابقه همکاری و دوستی طولانی با شهردار تهران دارد و در شورای شهر از حامیان اصلی قالیباف محسوب می‌شود. طلایی از حوزه انتخابی اصفهان برای مجلس نام‌نویسی کرده و برخی از ناظران سیاسی بخت او را برای ورود به مجلس زیاد می‌دانند.
 
ورود مرتضی طلایی به مجلس باعث می‌شود تا شهردار تهران یکی از مهم‌ترین حامیانش در شورای شهر را از دست بدهد. اما قطعا جای هیچگونه نگرانی برای محمدباقر قالیباف وجود ندارد. چه آنکه به گفته نزدیکان شهردار تهران نامزدی طلایی از اصفهان هم با هماهنگی قالیباف صورت گرفته است.
 
با رفتن طلایی از شورا یکی دیگر از حامیان قالیباف برجای او خواهد نشست. حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی عضو علی‌البدل اول هرچند این روزها راهی به شورا ندارد اما رئیس مرکز فعالیتهای دینی شهرداری تهران است. او عضو شورای مرکزی «جامعه روحانیت مبارز» است و سال گذشته به عنوان معاون مناطق این تشکل سیاسی انتخاب شد. حضور نزدیک به 5 ساله ناصحی در سمت رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری و همچنین نزدیکی حزب مطبوعش به قالیباف قطعا این اطمینان را به شهردار تهران خواهد داد که در صورت ورود طلایی به مجلس تعداد حامیانش در شورا کاهش پیدا نخواهد کرد.
 
یک احمدی‌نژادی به جای یکی از احمدی‌نژادها 
پروین احمدی‌نژاد را شاید باید سرسخت‌ترین منتقد قالیباف در شورای شهر دانست که ملاحظات دیگر منتقدان شهردار تهران را ندارد و گاهی بی‌پروا به سیاست‌های شهرداری می‌تازد. او از گرمسار برای ورود به مجلس نامزد شده است و بسیار عجیب خواهد بود که خواهر رئیس دولت به مجلس نهم راه پیدا نکند. بنابراین تقریبا از حالا هم می‌توان خواهر محمود احمدی‌نژاد را بر صندلی‌های سبز مجلس تصور کرد.
 
اما آیا با خروج پروین احمدی‌نژاد از شورای شهر دولت یکی از حامیانش را در این شورا از دست خواهد داد؟ پاسخ به این پرسش با دانستن اینکه عضو دوم علی البدل شورا «حسن زیاری» از نزدیکان رئیس دولت است، قطعا منفی است. حسن زیاری از دوستان محمود احمدی‌نژاد است که در شورای دوم شهر تهران زمینه شهردار شدن و بعدها زمینه ورود به دولت او را فراهم کرد. حسن زیاری عضو حلقه اولیه حامیان احمدی‌نژاد است که دور هم جمع شدند تا وارد شورای دوم شهر تهران شوند و احمدی‌نژاد را بر صندلی شهرداری تهران بنشانند.
 
پس از تشکیل دولت نهم بین گروه دوستان رئیس دولت در شورای شهر اختلاف افتاد. زمانیکه احمدی‌نژاد برای شهرداری تهران گزینه‌ای را پیشنهاد کرد 8 نفر از همراهان گذشته او به شخص دیگری رای دادند تا قالیباف اگر نتوانست مسند ریاست دولت را از آن خود کند لااقل جای احمدی‌نژاد را در شهرداری بگیرد. موضوعی که هیچ وقت به مذاق رئیس دولت خوش نیامد.
 
در همان دوره و زمانی که احمدی‌نژاد دوستان خود در شورا را یکی‌یکی از دست می‌داد« حسن زیاری» از مدافعان او بود و هرگز از جایگاه سرسخت منتقد قالیباف پایین نیامد. حسن زیاری که در شورای دوم رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی بود بعد از اینکه نتوانست وارد شورای سوم شود به دولت پیوست. او در ابتدا مدیرعامل راه آهن کشور شد و از آبان ماه سال 88 ریاست دانشگاه پیام نور را عهده‌دار شده است.
 
به نظر می‌رسد که ریاست بر دانشگاه پیام نور منافاتی با عضویت در شورای شهر ندارد و زیاری خواهد توانست با حفظ سمت به شورای شهر ورود پیدا کند. حتی اگر زیاری نتواند بر اساس قانون وارد شورا شود، این بار محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک و رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان وارد شورای شهر خواهد شد که او هم از دوستان و نزدیکان احمدی‌نژاد است و در شورای دوم شهر تهران از حامیان همیشگی او محسوب می‌شد.
 
جایی برای نگرانی نیست، آقای شهردار
با احتمال‌هایی که گفته شد موازنه قوا در شورای شهر تهران تغییری نخواهد کرد و همچنان قالیباف 7 حامی خود را خواهد داشت اما اگر طلایی یا احمدی‌نژاد نتوانند وارد مجلس شوند شرایط کمی تغییر خواهد کرد. وارد نشدن طلایی به مجلس و ورود پروین احمدی‌نژاد می‌‌تواند قدرت قالیباف در شورای شهر را افزایش دهد چرا که اولین عضو علی البدل شورای شهر عبدالمقیم ناصحی از حامیان شهردار تهران است. در بقیه گزینه تغییر در ترکیب حامیان و منتقدان شهردار ایجاد نخواهد شد.
 
تیم سیاسی شهردار تهران که برخی اعضای شورای شهر هم در آن حضور دارند انتخابات مجلس را بسیار جدی گرفته و سعی دارد بیشترین نیروی ممکن را وارد مجلس کند. شاید دیگر برای محمدباقر قالیباف تمرکز بر شورای شهر چندان امیدبخش نباشد و برای آینده‌ای که در پیش دارد به افزایش قدرت چانه‌زنی‌اش در مجلس فکر می‌کند. با این همه شورای شهر در سال آینده شاهد تغییراتی خواهد بود که باید برای نتیجه آن به انتظار نشست.
/ 0 نظر / 15 بازدید