گفته‌های پزشکان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

سرماخوردگی از جمله بیماری‌های ویروسی است که بسیار رایج بوده و به‌خصوص در زمستان شیوع بیشتری پیدا می‌کند. این بیماری در میان کودکان، خانم‌های باردار و سالمندان بیش از سایرین رخنه می‌کند. هرچند مراجعه به پزشک به هنگام بروز سرماخوردگی ضروری است اما همراه با مصرف دارو در منزل، کنترل بیمار در منزل با استراحت و مراقبت‌های لازم از وی روند بهبودی را تسریع می‌کند.

شکی نیست که امروزه تغذیة سالم و اصولی تأثیری فراوان در سلامتی و پیش‌گیری از بیماری‌های مختلف دارد و رعایت این مهم در طول عمر انسان نیز بسیار مؤثر است.

عارضه سرماخوردگی هم از این قاعده مستثنی نیست و ما می‌توانیم با مصرف بهینة برخی از خوراکی‌ها تا حد زیادی این عارضه را کنترل و حتی درمان کنیم.نقش مهم پروتئین‌ها

مصرف متعادل و به موقع پروتئین‌ها مانند گوشت، مرغ و ماهی... و در میان آجیل‌ها (گردو) که موجبات تقویت سیستم ایمنی بدن را فراهم می‌آورند بسیار مفید گزارش شده است به شرط آن‌که اعتدال و به موقع مصرف کردن آن (که حداکثر 2 تا 3 وعده در روز) با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه باشد) رعایت شود.

همچنین مصرف صحیح چربی‌های خوب که شامل اسیدهای چرب امگا 3، 6 و روغن‌هایی مثل روغن زیتون، روغن ماهی و سایر دانه‌های خوراکی می‌شود، در پیشگیری و درمان سرماخوردگی به خصوص در میان کهنسالان، بسیار مؤثر است.

گفتنی است که در اکثر موارد سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گریپ از طریق تماس مستقیم مثل دست دادن فرد مبتلا به این امراض با افراد سالم به آنان انتقال می‌یابد. ویروس‌هایی که از این طریق منتقل می‌شوند، می‌توانند تا ساعت‌ها زنده بمانند به همین دلیل رعایت بهداشت فردی به خصوص شستن دست‌ها به طور مرتب و دوری گزیدن از اشخاص «سرماخورده» در طول مدت بیماری آنها ضرورت دارد.چند توصیه برای تسریع در درمان

* استراحت در منزل تا دستیابی به بهبودی فراموش نشود. حداقل 3 تا 4 روز استراحت توصیه شده و در این مدت بهتر است فرد بیمار (در صورت نامساعد بودن هوا) در فضای خارج از خانه قرار نگیرد.

* نوشیدن زیاد مایعات (2 لیتر در روز) باعث دفع شدن مواد سمی، باکتری‌ها و سایر ویروس‌ها شده و آب مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. نوشیدن چای کم‌رنگ نیز سودمند است.

* خوراکی‌های حاوی پروتئین و ویتامین ث را در برنامة غذایی بیمار بگنجانید. مصرف میوه و سبزی نیز برای تقویت سیستم دفاعی بدن توصیه می‌شود.تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

آنفلوآنزا شایع‌ترین بیماری ویروسی بوده و به شدت مسری است. در حالی که سرماخوردگی خفیف‌تر بروز می‌کند به گونه‌ای که بدون تب یا تب پایین آغاز شود.

ویروس آنفلوآنزا مدت زمان بیشتری در بدن باقی می‌ماند، اما ویروس سرماخوردگی زودتر از بدن خارج می‌شود.

علائم شایع در آنفلوآنزا عبارتند از: دردهای عضلانی از جمله کمردرد، سرفه‌های خشک، سردرد، احساس ضعف و کوفتگی بدن و آبریزش شدید از بینی که در صورت استراحت کافی و رعایت آنچه که در بخش «سرماخوردگی» مطرح شد، بهبودی حاصل خواهد شد.رعایت حال کودکان

* در کودکان خردسال و شیرخوارانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند بهترین تغذیه برای آنها «شیر مادر» است. پس از آن داروهایی که پزشک تجویز می‌کند و به عنوان مکمل شیر مادر در بهبود آنان مؤثر خواهد بود.

نکته مهمی که باید به آن بیش از بیش دقت کرد این است که کودک سالم را از افرادی که به سرماخوردگی مبتلا شده‌اند، تا زمان بهبودی آنان دور نگه داشت.یک توصیه مهم برای همه

«خوددرمانی» به هنگام سرماخوردگی، معضلی است که بسیاری از مبتلایان به این عارضه به آن مبادرت می‌ورزند که این کار به هیچ عنوان صحیح نیست. توصیه مهم به همه این که به محض بروز علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا که به آنها اشاره شد، به پزشک مراجعه شود و از مصرف دارو به طور خودسر به خصوص مصرف «آنتی‌بیوتیک» خودداری به عمل آید.

/ 0 نظر / 13 بازدید