نامه لاریجانی به احمدی‌نژاد

آفتاب: سیدعلی‌محمد موسوی‌مبارکه نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی در جلسه عصر امروز مجلس طی تذکری شفاهی اظهار داشت: لایحه خدمات‌رسانی به ایثارگران در سال ۸۳ تصویب شد و از سوی شورای نگهبان اصل ۷۵ اعلام شده است ولی مجلس بر روی مصوبه خود اصرار کرد و این لایحه به شورای مصلحت نظام رفت و در آنجا بایگانی شده است.

وی افزود: بنابراین در سال ۸۸ طرحی تهیه و به تصویب کمیسیون رسید و بارها به هیئت رئیسه رفت و به علت داشتن بار مالی به کمیسیون ارجاع شده اما متاسفانه این طرح‌ها و لوایح همچنان راکد مانده است.

این نماینده ادامه داد: طرح‌ها و لوایح زیادی اصل ۷۵ شده است، اما به هر حال راهگشایی شده و به صورت قانون درآمده است. اما علت اینکه این طرح در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد، چیست؟ لذا خواهش می‌کنم هرچه زودتر به این طرح رسیدگی شود.

موسوی مبارکه موضوع دیگر تذکرش را درخصوص کامیون‌های دانگ فنگ و کشنده‌های هوو برشمرد و گفت: این کامیون‌ها به دلیل داشتن سرعت پایین و همچنین نداشتن توان حمل بار مطابق ظرفیت تعیین شده توسط پلیس متوقف و رانندگان در شب عید بیکار شده‌اند.

وی افزود: پس از قرائت گزارش کمیسیون صنایع و معادن بنده نامه‌ای به آقای لاریجانی نوشتم و از وی تقاضا کردم کمکی کرده و کمیته‌ای برای رسیدگی به کار این افراد تشکیل شود اما متاسفانه تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

نماینده مبارکه در مجلس تذکر آخر خود را در رابطه با بازنشستگان صنعت فولاد دانست و با استناد به تبصره ۵ ماده ۱۰۹ و ۱۱۲ آئین‌نامه گفت: انتظار داریم جناب آقای رئیس جمهور موکدا نسبت به پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد موکدا دستورات لازم را صادر کنند.

محمدرضا باهنر نائب رئیس اول مجلس در پاسخ به تذکر موسوی گفت: اصل ۷۵ می‌گوید که طرح‌ها و لوایحی که بار مالی دارد، قابل طرح در جلسه علنی نیستند و این غیر از اصول دیگر قانون اساسی است. در جایی که طرح‌ها بار مالی پیدا می‌کنند و به مجمع می‌‌روند، زمان‌هایی است که مجلس بار مالی را تامین کرده و سپس شورای نگهبان آن منبع را تائید نمی‌کند.

وی افزود: اکنون این طرح‌ها که ما به کمیسیون ارجاع می‌دهیم، باید کمیسیون همت کند و منبع مالی آن را مشخص کند وگرنه تا زمانی که مشخص نشود، ما در صحن علنی نمی‌توانیم آنها را بررسی کنیم.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: همچنین در خصوص بازنشستگان فولاد نیز مجلس تلاش زیادی کرده است و کمیته‌ای را مسئول کردیم و پس فردا هم گزارش تحقیق و تفحصی در جلسه علنی داریم که مطرح می‌شود.

باهنر همچنین گفت: رئیس مجلس در نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواستند تا مشکل بازنشستگان فولاد را به صورت موقت هم شده حل کند تا در بودجه سال ۹۱ ما یک مقدار صریح‌تر این موضوع را لحاظ کنیم البته در بودجه سال ۹۰ نیز ما دولت را موظف کرده بودیم تا این مبلغ را تامین کند.

/ 0 نظر / 9 بازدید