جایزه "هانری لانگ لوا" برای فاطمه معتمدآریا

فاطمه (سیمین) معتمدآریا بازیگر سرشناس سینمای ایران، دوشنبه شب گذشته (10 بهمن) در حاشیه فستیوال جهانی فیلم ونسن فرانسه در پاریس جایزه جهانی "هانری لانگ لوا" را دریافت کرد.

این جایزه هر سال به یک بازیگر به خاطر تلاش در راستای ارتقاء حرفه سینما، حفظ ارزش های فرهنگی حرفه بازیگری و تعهد و حفظ حرمت روح هنر سینما تعلق می گیرد که خانم معتمدآریا بعنوان بهترین بازیگر زن انتخاب شد.

خانم معتمدآریا پس از دریافت جایزه اش گفت:

"همه ی ما امشب دلیلی مشترک برای با هم بودن داریم. بی آنکه بیاندیشیم به چه زبانی حرف می زنیم و در کدام کشور زندگی می کنیم و از کجای جهان به اینجا آمده ایم. بی آنکه بگوئیم در سرزمین مان سیاست مداران چه چیز را بین خودشان بده بستان می کنند."

او گفت: "ما صلح، آرامش و زیبایی را بین خودمان تقسیم می کنیم و سهم خودمان را هم بر میداریم."

او نیز گفت: "سینما به ما عشق ورزیدن را آموخته، محبت کردن را و تقسیم این عشق را. برای اینکه یادمان نرود ما انسانها یکدیگر را دوست داریم با هر زبان و با هر رنگ و هر مذهبی که داریم و ما به این دوستی مفتخریم."

فاطمه معتمدآریا حدود چهار ماه پیش هم از جشنواره مونترال کانادا، جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم "اینجا بدون من" به کارگردانی بهرام توکلی به او اهدا شده بود.

خانم معتمدآریا تابحال در نزدیک به چهل فیلم، پنج مجموعه تلویزیونی و بیش از ده تئاتر ایفای نقش کرده است. او از جمله بازیگران ایرانی است که در ژانرهای مختلفی از کمدی تا درام ... بازی کرده است. معتمدآریا در فیلم‌های کارگردانان بزرگ سینمای ایران چون بهرام بیضایی، محسن مخملباف، رخشان بنی اعتماد و بهمن فرمان‌آرا بازی کرده و بازی او بارها مورد توجه و تحسین قرار گرفته ‌است.

از جمله نقش های به یاد ماندنی فاطمه معتمدآریا می توان به بازی او در فیلم "گیلانه" ساخته "رخشان بنی اعتماد" اشاره کرد. او برای آن فیلم نامزد دریافت جایزه از جشن خانه سینما و همینطور جشنواره فیلم فجر شد. خانم معتمدآریا تا به حال هشت بار نامزد دریافت جایزه بازیگری از جشنواره فیلم فجر شده و چهار بار از این جشنواره جایزه دریافت کرده است. از دیگر بازی های شاخص فاطمه معتمدآریا می توان به هنرپیشه، همسر، مسافران، کارگران مشغول کارند، مرد آفتابی، مهر مادری، مرد عوضی، زیر درخت هلو، روسری آبی، کلاه قرمزی و پسرخاله، جهیزیه برای رباب، ریحانه، دختر شیرینی فروش، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روسری آبی، ستاره و الماس، یکبار برای همیشه، گم‌شدگان، و کلاه قرمزی و سروناز اشاره کرد.

منبع: وبلاگ کلیپ و عکس پارتیزان

/ 0 نظر / 36 بازدید