محاکمه متهم به قتل لیلا کوچولو پس از ۱۶سال

مردی که متهم است با همدستی دو نفر دیگر به دختری ۱۰ ساله تجاوز کرده و او را کشته است پس از گذشت ۱۶ سال از وقوع این حادثه صبح دیروز پشت درهای بسته مورد محاکمه قرار گرفت.
روز ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۷۴ خانواده دختری ۱۰ ساله به نام لیلا به پاسگاه شهر سنقر در استان کرمانشاه رفتند و اعلام کردند دخترکی که برای چیدن گل به کوهستان رفته بود ناپدید شده است. به دنبال این خبر مأموران برای یافتن لیلا به تکاپو افتادند و پس از چند روز با کشف جنازه او در زیر یک آبشار معلوم شد افراد ناشناس پس از تجاوز او را به طرز فجیعی به قتل رسانده اند. با آغاز تجسس ها برای رازگشایی از این معمای جنایی معلوم شد سه جوان به نام های هادی، محمدصفر و حسن در این جنایت دست داشته اند. به این ترتیب سه مظنون دستگیر شدند و در بازجویی های اولیه اتهامشان را پذیرفتند.
در حالی که تحقیقات برای روشن شدن ابعاد این پرونده ادامه داشت خبر رسید هادی در بازداشتگاه خودش را با نوار دور پتو حلق آویز کرده است. در همین حال اهمیت این ماجرا سبب شد پرونده برای ادامه رسیدگی به تهران ارسال شود. در جریان محاکمه دو متهم، آن ها اتهام قتل و تجاوز را به گردن هادی انداختند اما در نهایت قاضی حکم به قصاص آن ها داد اما حکم صادره نقض شد. این پرونده چند مرتبه بین قضات دادگاه دیوانعالی کشور دست به دست شد و هر بار حکم تازه ای صادر شد تا این که سرانجام در شرایطی که محمدصفر زندانی و حسن فراری بود هیئت عمومی قضات دیوان عالی کشور رأی قصاصی را که با برگزاری مراسم قسامه صادر شده بود تأیید کرد. این حکم در حالی صادر شد که پدر و مادر لیلا برای اجرای حکم باید تفاضل دیه محمدصفر را پرداخت می کردند. آن ها برای فراهم کردن این پول خانه و همه دارایی شان را فروختند تامحمدصفر اعدام شد.
قصاص صفر پایان این ماجرا نبود. چرا که خانواده لیلا همچنان در تکاپو بودند تا سومین قاتل نیز دستگیر و مجازات شود. ۱۶ سال پس از این جنایت در حالی که پلیس نتوانسته بود ردی از متهم تحت تعقیب به دست بیاورد خانواده لیلا مخفیگاه او را در شهر کاشمر شناسایی و با کمک پلیس این شهر وی را دستگیر کردند. در چنین شرایطی حسن صبح دیروز در شعبه ۱۱۵۶ مجتمع قضایی بعثت، پشت درهای بسته محاکمه شد.
پشت درهای بسته چه گذشت

در این جلسه که تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور مأموران در جلسه دادگاه برگزار شد قاضی محمدرضا گیوکی به بررسی شکلی پرونده پرداخت. خانواده و وکیل مدافع لیلا معتقد بودند آخرین رأیی که از سوی دادگاه برای حسن صادر شده غیابی و قطعی است و این حکم باید هر چه سریع تر اجرا شود اما وکلای حسن اعتقاد داشتند چون رأی به موکلشان ابلاغ نشده است قطعی نیست.
یکی از وکلای حسن در این باره گفت: این پرونده پر از اشتباهات قضایی است و برخی احکامی که صادر شده خلاف نص صریح قانون است به طور مثال حکمی که درباره موکلم و محمدصفر صادر شد خلاف فتوای مقام معظم رهبری است. پیش از این در موارد لوث که باید مراسم قسامه برگزار می شد اولیای دم می توانستند به جای استفاده از ۵۰ نفر برای قسم خوردن، افراد کمتری را به دادگاه معرفی کنند و هر نفر چند مرتبه سوگند یاد کند اما از سال ۸۰ به بعد طبق فتوای مقام معظم رهبری این رویه متوقف شد و صدور حکم قصاص با قسامه منوط به حاضر شدن ۵۰ فرد واجد شرایط در جلسه دادگاه شد. حال آن که محمدصفر بر خلاف این فتوا که به قانون نیز تبدیل شده است اعدام شد و حکم قصاص غیابی موکلم نیز به این ترتیب صادر شده که خلاف قانون است.
اشتباه های مکرری در این پرونده به چشم می خورد که باید برطرف شود. تردست درباره اتهام موکلش نیز گفت: او اتهام قتل و تجاوز را قبول ندارد و می گوید هادی این جنایت را مرتکب شده است و در اقرار اولیه اش تحت فشار بوده است. وی ادامه داد: در این جلسه وارد رسیدگی ماهوی نشدیم و دادگاه درباره درخواست واخواهی ما تشکیل شد. حال باید منتظر نظر دادگاه ماند و دید این درخواست قبول می شود یا خیر. در صورتی که درخواست پذیرفته شود در ادامه وارد ماهیت پرونده خواهیم شد. در غیر این صورت پرونده برای سیر مراحل قانونی به دیوان عالی کشور ارسال می شود.
از سوی دیگر سرور واعظی مادر لیلا گفت: در جلسه دیروز متهم و وکلایش حرفی برای گفتن نداشتند. آن ها می گفتند رأی غیابی به حسن ابلاغ نشده و قطعی نیست. این در حالی است که او قطعا از این رأی خبر داشته است که فرار کرده و مخفی شده بود. از طرفی او می دانست محمدصفر اعدام شده است و بنابراین از حکم اطلاع داشته است. مادر لیلا همچنین جو دادگاه را مناسب اعلام کرد و گفت: خوشبختانه قاضی در کمال آرامش حرف هایم را شنید و امیدوارم حکمی که صادر می شود عادلانه باشد.
در همین حال قاضی محمدرضا گیوکی ابراز امیدواری کرد که به زودی درباره این پرونده جنجالی تصمیم گیری شود.

/ 0 نظر / 30 بازدید