در اقامت 2 ساله موسوی و رهنورد در آمریکا چه گذشت؟

گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»؛ خیلی از مواقع، نگاهی به زندگی گذشته انسان ها و بخصوص سیاسیون، کمک می کند که تحلیلی صحیح از عملکرد فعلی و حتی آینده آنها به دست آید و امکان ظاهرفریبی را از آنها می گیرد؛ شاید به همین دلیل است که بسیاری از اهالی سیاست علاقه ای به صحبت کردن در مورد برخی از نقاط پرونده گذشته خود ندارند.
 
در دو سال اخیر و پس از اطاعت بی شرمانه میرحسین موسوی از دستورالعمل های آمریکا و اسرائیل، این شائبه پیش آمد که ممکن است ارتباط مستقیمی میان او و غرب وجود داشته باشد و یکی از مسائلی که در این زمینه باید مورد بررسی قرار گیرد، اقامت حدود 2 ساله موسوی و رهنورد در آمریکا، آن هم درست در آستانه انقلاب است.
 
رهنورد: بخاطر سرکوب شاه به آمریکا رفتیم
 
با این که حضور میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آمریکا طی سال های 1355 تا 1357 از مسائلی است که این دو هرگز به صحبت در مورد آن رغبتی نشان نمی دهند، زهرا رهنورد در سال 89 در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی این موضوع را تایید کرد.
 
وی در این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد از ایران خارج شود، گفت: هرگز به ترک ایران نیاندیشیده ام؛ البته من، پیش از انقلاب ایران، به دلیل انسداد سیاسی و سرکوب های رژیم شاه در آمریکا بودم و فعالیت خارج از کشور را به همراه همسرم در آنجا و از طریق فعالیت در انجمن های اسلامی دانشجویان ایران در آمریکا و اروپا پیگیری می کردیم.
 
گرچه در خصوص ظلم و سرکوب رژیم شاه فعالان مذهبی و سیاسی هیچ شکی نیست، اما به نظر نمی رسد که رهنورد و موسوی در این خصوص با مشکلی مواجه بوده باشند چون هیچ سابقه مبارزاتی از این زوج در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وجود ندارد و حتی یک روز زندان یا شکنجه و بازداشت برای آن ها ثبت نشده است.

تحصیل در آمریکا در کدام مقطع تحصیلی؟!
 
اما تاکنون هیچ مدرکی دال بر این که زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در مدت اقامت در آمریکا طی سال های 55 تا 57 مشغول به تحصیل بوده اند، ارائه نشده تا بر این اساس، حضور و فعالیت آن ها در انجمن های اسلامی دانشجویان ایران در آمریکا قابل توجیه باشد.
 
تحصیلات موسوی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس (رشته معماری) در ایران صورت گرفته و وی طی سال های اخیر بدون آن که مدرک دکترا داشته باشد، در دانشگاه تربیت مدرس، استاد راهنمای دانشجویان مقطع دکتری علوم سیاسی بوده است. زهرا رهنورد نیز تمام مقاطع تحصیلی خود را در ایران گذرانده که نحوه اخذ مدارک تحصیلی او در دانشگاه های دولتی و آزاد در مناظره معروف 13 خرداد 88 از سوی محمود احمدی نژاد مورد سوال قرار گرفت.
 
بنابراین جای سوال است که این دو در مدت اقامت در آمریکا، در چه مقطع و چه رشته ای تحصیل می کرده اند؟
 
رضا گلپور: علت استفاده از نام مستعار پس از سی سال چیست؟
 
رضا گلپور، محقق و نویسنده کتاب «شنود اشباح» در تحقیقی پیرامون همین موضوع، ضمن اشاره به نقش موسوی در به قدرت رسیدن بنی صدر نوشت: سؤال بسیار اساسی که ایشان باید هرچه سریعتر به آن پاسخ بگویند اینست که چگونه ایشان حدود 2 سال مانده به پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط نظام ستمشاهی، به همراهی همسرش سر از آمریکا درآورد؟
 
وی با بیان اینکه هیچ سابقه‌ تحصیلی در این دوره از ایشان در اسناد و لینک های رسمی دانشگاه های آمریکا مشاهده نشده است، می افزاید: چرا درست پس از سفر ژنرال هایزر به تهران (که جهت برخی تدبیرهای وی در پذیرش سقوط ستمشاهی و برنامه ریزی جهت ترور یا کودتا و یا انحراف در مسیر میلیونی طرفداران امام خمینی صورت پذیرفت)، جناب میرحسین موسوی با همسرش سر از تهران در آورده‌اند؟
 
این محقق در ادامه با اشاره به انتخاب اسامی مستعار متعدد از سوی موسوی و همسرش، می پرسد: این چه آریستوکراسی(نخبه گرایی) است که دو خواهر کاظمی (زهرا با اسم مستعار ژاله و زهره با اسم مستعار زهرا رهنورد) بعد از اخراج پدرشان از ارتش، توسط معلوم الحالی مثل احمد شاملو کشف می گردند که یکی سوگلی هویدا آخرین نخست وزیر جدی قبل از انقلاب در مصاحبه های تلویزیونی و دیگری همسر اولین نخست وزیر پابرجای بعد از انقلاب بوده اند.
 
گلپور می افزاید: به چه دلیل بعد از سی سال که از استقرار نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد، باید خانمی که داعیه بانوی اول شدن را دارد، از بیان اسم و هویت واقعی خود طفره رفته و همچنان و همواره از یکی دو اسم مستعار استفاده ‌کند؟!
 
وی همچنین در مورد میرحسین موسوی می گوید: خود جناب آقای میرحسین موسوی همانند بسیاری دیگر از عناصر مرتبط با جریان های مبارزه مسلحانه قبل از پیروزی انقلاب دارای اسم مستعار(حسین رهجو) می‌باشند که این هویت از مؤسسین به اصطلاح جنبش مسلمانان مبارز بوده ‌است.
 
گلپور همچنین در مورد زندگی موسوی و رهنورد در آمریکا می پرسد: هزینه‌ اقامت قریب به 2 سال میرحسین و همسرش از کجا و چگونه تأمین گردیده بود؟ ایشان در قبل از پیروزی انقلاب به مفهوم مبارزاتی ارتباط با کدامیک از بزرگان حول امام خمینی را داشت؟ میرحسین 2 سال سپاهی دانش در شهرکرد بوده است و سپس سر از واشنگتن دی.سی درآورده است. دفتر شرکت مشاوره معماری سمرقند با چه هدفی و با سرمایه چه مجموعه‌ای توسط ایشان تأسیس و راه‌ اندازی گردید؟
 
بنابراین، با کمی تامل واضح است که نمی توان از کنار موضوع اقامت دوساله موسوی و همسرش در آمریکا به سادگی گذشت و رسیدگی به آن پیگیری و تحقیق دقیق تری را می طلبد.
/ 0 نظر / 54 بازدید